Żywienie w przedszkolu

ŻYWIENIE

piramidaPrawidłowe żywienie dziecka w okresie przedszkolnym to jeden z najważniejszych czynników gwarantujących zdrowie i prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dzieci.

Każdego dnia dzieci jedzą trzy smaczne posiłki:
- śniadanie (g.8.30),
- owoc/sok/jogurt (g. 10.00),
- II posiłek- zupa + budyń/kaszka/ryż/kisiel (g. 11.30)
- obiad- II danie + kompot (g. 13.30)

Posiłki przygotowywane są w przedszkolu przez kucharki. Dbamy o to, by posiłki przygotowywane dla dzieci były smaczne, zdrowe, przyrządzone zgodnie z obowiązującymi normami żywienia Instytutu Żywności i  Żywienia oraz Instytutu Matki i Dziecka oraz przepisami. Podajemy dzieciom pokarmy zawierające najwyższe wartości odżywcze.
Zgodnie z powiedzeniem „jemy oczami” dbamy o sposób podawania wszystkich potraw, tak by były kolorowe i zachęcające do spożycia.
Starsze dzieci, mają podawane śniadanie w formie stołu szwedzkiego, samodzielnie częstują się produktami, przygotowują kanapki.

Często trafiają do przedszkola dzieci, które z natury są „niejadkami” lub takie, które poznają smak niektórych potraw dopiero w przedszkolu. Staramy się stosować rozmaite formy zachęt do spożywania posiłków.

Przede wszystkim:

• Nie zmuszamy do jedzenia - zachęcamy do próbowania potraw, których nie lubi (malutkie kęsy do skosztowania).
  • Nie popędzamy, celebrujemy posiłki.
  • Respektujemy diety oraz alergie pokarmowe.
Śniadanie dla dzieci: pomysły na zdrowe i proste śniadania [ZDJĘCIA] -  Mjakmama.pl